KUR’AN HALKASI GENİŞLİYOR
Alo Kur'an Haberleri Kursumuz

KUR’AN HALKASI GENİŞLİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2010 yılında uygulamaya sunduğu “Alo Kur’an Öğrenmek İstiyorum’ projesi büyük ilgi gördü.

Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu Yöneticisi Abdülkerim Yılmaz, ‘Alo Kur’an Öğrenmek İstiyorum’ projesinin ihtiyaç odaklı bir proje olarak 2010 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygulamaya konulduğunu belirtti. Her müftülükte 2’şer tane Kur’an Kursu’nun pilot olarak seçildiğini belirten Abdülkerim Yılmaz, “Karatay bölgemizde de Hacı Hasanbaşı, pilot Kuran Kursu olarak uygulamaya koyuldu. Bu hizmet ihtiyaca odaklı oldu ve biz de bu projeden esinlenerek var olan gündüz kursumuza ek olarak akşam ve hafta sonu Kur’an Kurslarını hizmete sunduk. Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen insanlar yerini ve zamanını kendileri belirliyorlar. Sayılarını 12’ye tamamladıklarında diyanetten hoca talep ediyorlar ve Kur’an eğitimi alıyorlar. Eğer ki yer belirlemekte sıkıntı yaşarlarsa onu da diyanet belirleyebiliyor. Halkımız dilerlerse kursumuza gelerek burada da eğitimlerini alabiliyorlar. Tek kural, eğitime uygun bir sınıf ortamı olacak bir de 12 kişi olacak” dedi.

alo-kuran-(1).jpg

7’DEN 70’E HERKES İLGİ GÖSTERDİ

Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu’nda 12 sınıfta 300 kişiye yakın kursiyerin eğitim gördüğünü söyleyen Yılmaz, “Burada esnaf, memur, işçi, avukat vs. her meslek dalından vatandaşımız eğitim görüyor. Akşam Kur’an Kursu hizmetinde de 8.yılımıza girdik. Hem Konya’mızda hem de tüm Türkiye’de Alo Kur’an hattıyla bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda epey bir gayret sarf ettik. Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu olarak 7’den 70’e herkese istediği saatte kendi belirledikleri yerde Kur’an öğretiyoruz. Kur’an öğrenmek bir telefon kadar yakın.  Biz bu projeden esinlenerek de 2012 yılında ‘Alo Kur’an’ çalışmalarına başladık. Diğer kurslarla beraber çalışarak 2014 yılında platform oluşturduk. ‘Alo Kur’an Öğrenmek İstiyorum’ platformunu kurduk. Diyanete bağlı olmadan kendi çalışmalarımız neticesinde kurduğumuz bu platformu 2014 yılından 2016 yılına kadar devam ettirdik. 2016 yılından sonra da bu platformu il müftülüğüne devrettik. Artık müftülüğümüz devam ettiriyor. Bizler bütün Türkiye’ye duyurmak üzere diyanet işlere başkanlığına yardımcı olmak şartıyla ve onların yönetmeliğe uygun şekilde bu projeyi yürüttük” şeklinde konuştu.

alo-kuran-(2).jpg

İLGİ BÜYÜK OLDU

“Vatandaşlar tüm Türkiye’den bu projemize ilgi gösterdi” diyen Abdülkerim Yılmaz, “İnsanlar Türkiye’nin neresinden ararlarsa arasın hizmet verdik. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu ihtiyaç odaklı hizmetini duyurmaya çalıştık. ‘Siz isteyin yeter ki, ayağınıza hoca gelsin’ sloganıyla 12 kişi olduğu takdirde Diyanet İşleri Başkanlığı her yerde kurs açabiliyor. Bunu mobil kurs diye adlandırıyoruz. Bize başvuranlar için müftülükle irtibata geçiyoruz ve 12 kişi olduğu zaman istedikleri yerde kurs hizmeti veriyoruz. Hocalar gönderiliyor. Yer sıkıntısı yaşadıklarında kursumuza gelebilirler ve hizmetimizi Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu çatısı altında veririz. Burada sınır yok. Akşamki gruplarımıza il müftülüğümüzden uzman vaiz arkadaşlarımız geliyor. Değerler eğitimiyle ilgili, fıkıh ilmihal bilgisi için hocalarımız geliyor. Bunun yanında vaktimiz olduğu ölçüde Kur’an’ın anlamıyla ilgili de dersler veriliyor” dedi.

alo-kuran-(4).jpg

BİNLERCE KİŞİ KUR’AN ÖĞRENDİ

Projenin temellerinin atıldığı 2014 yılında ‘Alo Kur’an Öğrenmek İstiyorum’ Projesi kapsamında www.alokuran.com web sitesi üzerinden yapılan başvuru sayısının 1600’lere ulaştığını dile getiren Yılmaz, “Alo Kur’an hattından İl ve İlçe Müftülüklerimize ulaşanların sayısı tahmini ilk yıl 3 bin kişiye ulaştı. Yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 30’unu il dışı ve yurt dışı başvuruları oluşturdu. Karatay İlçe Müftülüğü Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu’nda, bu proje kapsamında akşamları eğitim verilmek üzere toplamda 10 sınıf açılarak 260 erkek ve 15 bayana hizmet verdik. Yine bu proje kapsamında Konya genelinde 48 camimizde toplam 830 vatandaşımızın Kur’anı Kerim’i öğrenmesine vesile olduk. 2014 yılında proje kapsamında web sitesi ve telefon aracılığıyla ulaşarak Kur’an öğrenmek isteyen herkese hizmet verdik. Diğer illerden ve yurt dışından yapılan başvuruları ise il ve ilçe müftülükleri Kur’an Kursları ve Din Hizmetleri ataşeliği gibi kurumlara yönlendirdik. Uzun süredir yürüttüğümüz bu proje hala ilk günkü heyecanıyla binlerce kişiye hizmet vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

index

Bir yanıt yazın

X