Alo Kur’an

ALO KUR’AN ÖĞRENMEK İSTİYORUM PROJESİ

 

AMACI VE GAYESİ:

Diyanet İşleri Başkanlığı, yürütülen yaygın din eğitimi hizmetinden toplumun tüm kesimlerinin etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmesini hedeflemektedir. Bu doğrultuda hazırlanan “Kur’an Kurslarında ihtiyaç odaklı proje kapsamında ” mesai saatleri içinde Kur’an Kurslarına gelemeyen, kamuda veya özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın iş saatleri dışında veya hafta sonları halk eğitim uygulamalarında olduğu gibi, iş hayatından sonra, hayatın bir parçası şeklinde Kur’an ve dini bilgiler öğrenebilmesi amaçlanmaktadır. Böylece günlük hayatının koşuşturmasında vakitlerinin bir bölümünü Kur’an okumayı öğrenmeye veya dini bilgiler almaya ayıramayanların, iş hayatından kopmadan yaygın din eğitimi hizmetinden yararlanmaları sağlanacaktır. Bu gerekçeden hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı bir dizi çalışma başlatmıştır. Bu çalışmalar yapılırken muhatap kitlenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak eğitim öğretim programlarında çeşitliliğe gidilmesi amaçlanmaktadır. Konya ilinde; Diyanet İşleri Başkanlığının Kur’an Kurslarında ihtiyaç odaklı projesini bütün boyutlarıyla uygulamaya geçirmek isteyen Konya İl Müftülüğü Kur’an kurslarında daha önce “Yerini Ve Zamanını Siz Belirleyin, Kur’an-ı Birlikte Öğrenelim sloganıyla başlayan, Kur’an hizmeti çalışmalarına bu projeyle yeni bir ivme kazandırmak istemektedir. Artık Kur’an öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kursa bile gelmeden ev ve işyerlerinden telefonla Kuran öğreticisi talep edebileceklerdir. Günümüzde insanlar çok yoğun bir şekilde iş hayatı içinde bulunmaktadır. Teknolojinin imkânları kullanılarak insanları işlerini aksatmadan Kuran öğretimini kolaylaştıracak bir sistem geliştirilmesi düşüncesinden hareketle Konya İl Müftülüğümüz bünyesinde oluşturulan bir sekretarya ile halkımız telefon ile Kuran öğreticisi talebinde bulunabilecektir. Bu proje Konya İl Müftülüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce protokol yapılarak İlçe Müftülükleri, İlçe Belediye Başkanlıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Konya Selçuk Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Karatay Üniversitesi, Konya Mevlana Üniversitesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve STK’ların destekleriyle hizmete devam edecektir.

Konya İli Karatay İlçesi Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursunda “Alo Kur’an Öğrenmek İstiyorum projesi” kapsamında 2011 yılından bu güne kadar yaklaşık 4.500 kişiye Kuran-ı Kerim öğretilmiştir.

2024-2025 Eğitim Öğretim yılında ‘’ ALO KUR’AN ÖĞRENMEK İSTİYORUM’’ Projesi kapsamında akşam kursları    açılması planlanmaktadır.

  1. Gündüz eğitimleri hafta içi her gün saat : 08:30 – 12:30 arası yapılmaktadır.
  2. Kayıt için kursumuza bizzat gelerek veya telefon ederek başvurulabilir.
  3. Mesai saatleri : 09:00 / 16:00
  4. Tel: Konya İli Karatay İlçesi Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu : 0332 351 45 30    Web: http://www.hacihasanbasikurankursu.com

 

NOT: KURSLARIMIZ ÜCRETSİZ OLUP İL VE İLÇE MÜFTÜLÜKLERİMİZE MÜRACAAT EDİLEBİLİR.

X