Tarihçe

evgili Peygamberimiz, “Sizin en hayırlınız Kur’anı Kerim’i öğrenen ve öğretenlerinizdir” buyurmuştur. Bu müjdeden hareketle yola çıkan Hacıhasanbaşı Kur’an Kursu, 1961 yılında Konya’nın Karatay İlçesinde hizmete başladı.

Kur’an ve Hafızlık eğitiminin yanı sıra Fıkıh, Siyer gibi birçok ilmi de öğrencilerine sunan Hacıhasanbaşı Kur’an Kursu, İslami değerlerle yoğrulmuş bir nesil yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bugüne kadar hem kız hem de erkek çok sayıda hafız yetiştiren kurs, Konya’da ve Türkiye’de tanınmış birçok ismin de bulunduğu binlerce öğrenciyi mezun etmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

Mülkiyeti Türk Anadolu Vakfına ait olan kurs, Karatay Müftülüğü’ne bağlıdır.


KURSTA VERİLEN EĞİTİM

Hacıhasanbaşı’nda yaz kursları, Diyanet’in programı doğrultusunda tecrübeli hocalar nezaretinde gerçekleştirilmektedir. Öğrencilere 25 kişilik sınıflarda 9 hafta boyunca Kur’an, itikat, ibadet, ahlak, siyer ve Hadis ezberleme dersleri verilmektedir. Sinevizyon gösterimi, sınıflar arası bilgi yarışmaları, geziler ve sosyal etkinliklerle öğrenciler hem öğrenmekte hem de tatilin tadını çıkarabilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an Kurslarında Hizmet Çeşitliliği Projesi kapsamında her yaştan herkese yönelik eğitim de verilmektedir. Bu kapsamda 1 Eylül’den itibaren 32 hafta boyunca yaklaşık 800 öğrenciye Kur’an, itikat, ibadet, ahlâk, siyer, kıraat, talim ve tecvid dersleri verilmektedir.

Kursun kış dönemi 110, yaz dönemi 200 olan öğrenci sayısı, Hizmet Çeşitliliği Projesi’nin başlatıldığı 2011 yılında 450 ve 650’ye yükselmiştir. Bugün ulaşılan rakamlar ise kışın 700, yazın 800 öğrencidir.

SOSYAL AKTİVİTELER

– Karatay Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle öğrencilere Bilgisayar İşletmenlik eğitimi verilmektedir.

– Profesyonel rehberlik uzmanları, vaiz, eğitimci ve yazarlar, belirli zamanlarda konferanslar düzenleyerek, eğitimde kalitenin artmasına, öğrenci ve öğretmenlerin motivasyonunun yüksek tutulmasına yardımcı olmaktadırlar.

– Hafta sonları isteyen öğrencilere Arapça eğitimi sunulmaktadır.

– Kurstan mezun olan öğrencilere İstanbul, Çanakkale ve Bursa’yı kapsayan 1 haftalık gezi imkânı sunulmaktadır.

– Kursta, zengin eser çeşitliliğine sahip kütüphane ve öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebileceği kantin de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

X