Diyanet İşleri Başkanı 2014 Yaz Kursları Mesajı
Duyuru

Diyanet İşleri Başkanı 2014 Yaz Kursları Mesajı

“Kur’an ile ahlaklandıran Rabb’imize hamd olsun. Kur’an’ın en güzel yaşam örneğiPeygamberimiz Hz. Muhammed’e salat ve selam olsun.

Sevgili Öğrenciler,

Bu yaz, camilerimizde Kur’an ile buluşacaksınız. Din görevlilerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimizle tanışacak, yeni arkadaşlıklar kuracaksınız.  En önemlisi Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenecek, yaşadığımız dünya ve evreni bu kez Kur’an’la kavrayacaksınız. YüceAllah’ın emirlerini, dinimizin düzenleyici ilkelerini, bizlere dünya ve ahiret mutluluğunu kazandıracak eşsiz bilgileri, öğreneceksiniz.

Yaz Kur’an kurslarında, Rabb’imizin, bizi çok sevdiği için Kur’an’ı ve hayatı güzel örneklerle dolu olan peygamberimiz Hazret-i Muhammed’i bizlere gönderdiğini anlayacaksınız. Bu kurslarda,  imanın şartlarının yanı sıra, dinimizin, abdest almak, namaz kılmak, namaz sure ve duaları, oruç, hac ve zekât gibi dinimizin ibadetle ilgili yönlerini; anne-babaya saygı, iyi evlat olmak, doğruluk, merhamet, sevgi, saygı, adalet, hoşgörü, yardımlaşma, fedakârlık, sabır, vefa gibi güzel ahlakın gerekliliklerini öğreneceksiniz.

Sevgili öğrenciler, size, Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrendikten sonra her gün evinizde okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü Sevgili Peygamberimiz, “İçinde Kur’an-ı Kerim okunan eve meleklerin geldiğini; böyle bir evin, içinde yaşayanlara genişleyip ferah olduğunu ve hayrının çoğaldığını” ifade etmiştir.

Kıymetli Meslektaşlarım,

Sizler, dinimiz İslâm’ı ve Kur’an-ı Kerim’i öğretme gibi kutsal bir görevi üstlenmeklePeygamberimiz Hz. Muhammed’in “En hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” müjdesine eriştiniz. Bu açıdan sizleri bir kez daha tebrik ediyor, Cenab-ı Allah’tan, sizlerin yardımcısı olmasını diliyorum. Üstlenmiş olduğunuz bu kutsal görev, aynı zamanda önemli bir sorumluluktur. Sizlere emanet edilen çocuklarımızı, Hz.Muhammed Efendimiz’in peygamberliği süresince göz önünde bulundurduğu “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” ilkesine göre, sevgi, kardeşlik, merhamet, sabır, hoşgörü ve fedakârlıkla yetiştireceğinize olan inancımı belirtmek isterim

Birbirimizi, yüze Rabb’imizin rızası için sevmenin bizi kemale ulaştıracağı, bilgilerimizi yenilemenin ise başarının yegâne yolu olduğu unutulmamalıdır. Zira bilgilerimizi yenilememiz, bizleri dönüştürecek, geliştirecektir. Dinimiz İslam’ı öğretmekle sorumlu olan bizler, değişen ve gelişen günümüz koşullarını da dikkate alarak gönül dilini, kardeşlik üslubunu benimseyen bir anlayışla hizmetlerimizi sürdürmeliyiz.

Yaz sonu gelip kurslarımız sona erdiğinde, cami ve kurslarımızın, öğrencilerimizin belleklerinde iyi izlenim ve güzel anılarla yer almasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle öğrencilerimizin ve görevlilerimizin başarılarını diliyor, yaz Kur’an kurslarında emeği geçenleri ve öğrencilerimizi muhabbetle selamlıyorum.

Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ
Diyanet İşleri Başkanı

Bir yanıt yazın

X